Lemin kunnanjohtajan viran hakuaika päättyi perjantaina. Kuntalehdessä julkaistun uutisen mukaan virkaa haki 14 tunnistettavaa henkilöä sekä mysteerihakija Spöge Kosonen.
Tunnistettavat hakijat ovat insinööri (AMK) Juha-Matti Näykki, yleisesikuntaupseeri Mikko-Petteri Monola, insinööri (AMK) Kasper Huhtiniemi, insinööri (AMK) Panu Järvinen, musiikin maisteri Petteri Oksanen, kauppatieteiden maisteri Raisa Kinnunen, kauppatieteiden lisensiaatti Päivi Vauhkonen, yhteiskuntatieteiden maisteri Antti Stoor, filosofian maisteri Tuomo Pesonen, yhteiskuntatieteiden kanditaatti Aimo Vaara, merikapteeni (AMK) Anssi Avelin, tuotantotalouden kanditaatti Timo Heikkinen, tekniikan tohtori Arto Ylönen ja kasvatustieteiden maisteri Ilpo Haalisto.
Raisa Kinnunen. Tuomo Pesonen ja Päivi Vauhkonen ovat hakeneet myös Rautjärven kunnanjohtajaksi, ja heidät on kutsuttu sinne haastateltaviksi. Vauhkonen on entinen Pelkosenniemen kunnanjohtaja, ja Kinnunen toimi jonkin aikaa Kyyjärven kunnanjohtajana. Juha-Matti Näykki on Lappajärven tekninen johtaja, ja Arto Ylönen on toiminut Miehikkälän kunnanjohtajana, Kuntalehti kertoo.
Spöge Kosonen on Helsigin Sanomien uutisen mukaan hakenut muun muassa Keskusrikospoliisin päälliköksi ja ympäristöministeriön kansliapäälliköksi sekä useisiin kunnanjohtajan virkoihin. Kososta pidetään nimimerkkinä, sillä Digi- ja väestöviraston mukaan Suomessa ei ole kirjoilla sen nimistä henkilöä.