Lemin kunnan sivistyslautakunta ja tekninen lautakunta ovat ottaneet kantaa nuorisovaltuuston pyyntöön saada kirkonnkylään oma nuorisotila. Lautakunnat eivät kakso sitä aiheelliseksi.

Nuorisovaltuusto on esittänyt toiveen, että kirkonkyläänkin saataisiin vartavasten nuorille tarkoitettu tila. Asukastila on nuortenkin käytettävissä, mutta sitä ei ole sisustettu nuorten tarpeisii, pyyntöä perustellaan.
Sivistyslautakunta ja tekninen lautakunta ovat ottaneet asiaan kantaa jokseenkin yhtenevästi. Lemin kunnan nuorisotilana käytetään Kuukanniemessä olevaa nuorisotila Lämppäriä, ja asukastila on käytettävissä myös nuortentoimintaan, muun muassa leffa- ja peli-illoihin, lautakunnat toteavat.
Tekninen lautakunta lisäksi evästää nuorisovaltuustoa täsmentämään nuorisotilan tarpeita kirkonkylän osalta ja esittämään perustelut, miksi nuorisotiloja olisi oltava kaksi.
Esittelytekstissään tekninen johtaja Tommy Vesterlund toteaa, että Palolassa on tyhjillään olevaa tilaa, mutta ne vaatisivat laajan remontin esimerkiksi keittiön ja wc-tilojen osalta. Remonttia vartem tarvittaisiin rahat talousarvioon ja neuvotteluja nuorten, kunnan, Palolakodin muiden vuokralaisten ja Vanamokotia vuokraavan Ekhvan kesken.
Asukastilaa kehitetään nuorten käyttöön edelleen muun muassa hankkimalla liikuteltavia pelejä ja hyödyntämällä varastokäyttöön muutettua työhuonetta, kirjoittaa esittelytekstissään sivistyslautakunnanlle hyvinvointikoordinaattori Kati Ahonen. Naapurikuntiin verrattuna Lemi noudattaa samaa linjaa lähikuntien kanssa nuortentilojen määrässä. Savitaipaleella ja Taipalsaarella on yksi nuortentila, Luumäellä kaksi. Lemillä nuorisotoimessa työskentelee yksi täysiaikainen työntekijä. Mikäli nuorteniltoja halutaan järjestää säännöllisesti sekä Kuukanniemessä että kirkonkylässä, edellyttää se henkilöstöresurssien lisäämistä, hän muistuttaa.