Siirry suoraan sisältöön

Salaperäisiä jäkäliä ja äkäisiä metsoja

Harmaan, keltaisen ja oranssin leikki kiehkuraisilla kuvioilla vetää katseen puoleensa Lemin kirjaston lukusalin peräseinällä. Värikylläiset kuvat ovat osa lappeenrantalaisen Pekka Mikkolan keskiviikkona avautuvaa valokuvanäyttelyä.

Luonnon uskomattomat kirjontatyöt vangitsevat katseen Pekka Mikkolan näyttelyssä Lemin kirjastossa.

– Valokuvat ovat osasuurennoksia kuvista, jotka olen ottanut makro-objektiivilla Lapin kallioilla. Kuvien värejä olen vahvistanut ja jäkälien muotoja myös muokannut Photoshopin suodattimilla, mutta muuten kuvat ovat aitoja, Mikkola kertoo.

Jäkälä-kuva on värien ja muotojen leikkiä, jota kannattaa tutkia lähietäisyydeltäkin.

Jäkälää muodostuu kallion päälle hitaasti; Mikkola on bongannut niitä vähän vanhemmilta metsäteiltä. Bongausapuna on toiminut puoliso Arja Aalto, joka on monesti muutenkin mukana Mikkolan kuvausreissuilla.

Hailuodon Marjaniemi on yksi heidän suosikkikohteistaan. Sieltä muistona on näyttelyssä kuva rannalle vedetystä rysästä ilta-auringossa. Hailuodon lautan perässä lentänyt kalatiira taas lentää nyt Lemin kirjaston seinällä.

Pekka Mikkola ja Arja Aalto pystyttivät näyttelyä Lemin kirjastoon maanantaina.

Näyttelyn pohjoisin kuva on Kilpisjärven rannasta, jossa lahoaa vanha soutuveneen hylky. Saana kohoaa horisontissa järven takana.

– Toisella rannalla, kylän puolella on toinen hylätty vene. Se on ollut matkailijoille niin mieluinen kuvauskohde, että koko ranta on tallautunut mujuksi, Pekka Mikkola kertoo.

Löytyy kiehtovia kuvauskohteita lähempääkin. Näyttelyssä pääsee hyvin esille Mikkolan ”Pomoksi” ristimä ukkometso. Sen valtakunta oli Taipalsaarella Suur-Saimaan rannalla, ja sitä Pomo hallitsi itsevaltiaan aggressiivisesti.

– Ystäväni ei uskaltanut metson soidinaikaan käydä postilaatikollaan ilman ongenvapaa, jolla saattoi turvata päänsä hyökkäävältä metsolta, Mikkola kertoo.

”Pomo” suostui Pekka Mikkolan kuvattavaksi Taipalsaarella.

Hän itsekin joutui olemaan tarkkana kuvatessaan tätä hyvin isokokoista lintua, joka ylväänä pörhentelee pyrstösulkiaan.

Värikkäiden jäkälien ohella mikromaailmaa Lemin kirjaston näyttelyssä edustaa myös otos pitkälehtikihokista, monin-moninkertainen suurennos pikkuruisen kukan terälehdistä mesipalleroineen. Kuva on ollut esillä näyttelyissä aiemminkin ja saanut julkistakin ihailua osakseen, Mikkola kertoo.

Pekka Mikkola on tunnettu myös hylättyjen autojen ja talojen kuvaajana. Sen aihepiirin näyttely yhdessä Jukka Kososen kanssa hänellä oli Lemin kirjastossa syksyllä 2024. Tuo näyttely oli esillä myöhemmin Taipalsaaren kirjastossa ja Parikkalan kirjastossa.

Pekka Mikkolan uusi näyttely Lemin kirjastossa avautuu keskiviikkona 7. tammikuuta ja on esillä helmikuun 13. päivään saakka.

Juttua päivitetty 6.1. kello 17.38: korjattu Arja Aallon sukunimi ja tarkennettu Pekka Mikkolan sanamuotoja kuvien muokkauksesta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *