Lemin musiikkijuhlat saavat ensi kesänä kansainvälistä väriä, juhlien taiteellinen johtaja Toni Sahamies iloitsee. Sitä tuovat kiinalainen mezzosopraano Jingjing Xu ja korealainen tenori Junho Hwang yhdessä italialias-saksalaisen pianisti Andrea Sanguinetin kanssa.

– Musiikkiyhdistyksen hallituksella oli jo valmiina tarjous Mirjam Helin -säätiön kanssa, kun aloitin työt, Sahamies kertoo. Sopimusta tarvitsi enää hioa, ja Mirjam Helin -laulukilpailun voittaja ja kolmonen saatiin esiintymään Lemin musiikkijuhlien avajaisiltaan.
Muutenkin Sahamies sanoo tulleensa puolivalmiiseen pöytäään; hallituksella oli ideoita ja kontakteja, joita saatettiin yhdessä hyödyntää. Läheltäkin löytyi jo kansainvälistä tunnustusta saaneita tähtiä, viittaa hän nuoriin jousisoittajiin Lilja Haataiseen ja Saimi Malmivaaraan. Hallituksen asiantuntemus ja paneutuminen juhlien valmisteluun saa häneltä ison kiitoksen. Omankin kädenjälkensä taiteellinen johtaja ohjelmistoon sai:
– Viihdekonsertista päätimme yhdessä, Kahvikantaatti ja Puistopartion lastenkonsertti olivat omia ideoitani, hän kertoo.
Kaikkia ideoita ei tähän vuoteen tarvinnut yrittääkään sisällyttää, sillä onhan uusia kesiä tulossa, Sahamies toteaa.
”Yhteistyö on sujunut”
Hallituksen ohella Sahamies on tehnyt yhteistyötä syksyllä myös aloittaneen uuden tuottajan Emmi Kaijansinkon kanssa.
– Olen viihtynyt tehtävässä tosi hyvin, yhteistyö on sujunut mainiosti, Kaijansinkko sanoo.
Tuottajan työt olivat hänelle ennestään tuttuja, mutta aina uusi tehtävä tuo tullessaan uutta opittavaa. Mikä on vain mukavaa, hän toteaa. Tehtäviin ovat kuuluneett rahoitusjärjestelyt; avustusrahat ovat tänä vuonna olleet aikaisempaakin tiukemmassa.
– Kaikkia avustuspäätöksiä emme vielä edes tiedä, vaan viimeiset tulevat huhti-toukokuussa. Niitä saamme yhä jännittää, hän sanoo.
”Lippujen hintaa oli
pakko korottaa”
Niukka rahoitus luo paineita lippujen hintoihin. Lemin musiikkijuhlien ensi kesän maksullisten konserttien hinnat ovat 35–45 euroa, minkä lisäksi on luvassa ilmaistapahtumia.
– Hintoja jouduimme miettimään tarkkaan. Korotuksista huolimatta ne ovat valtakunnallisesti alhaisella tasolla. Näin pyrimme myös turvaamaan Musiikkijuhlien jatkon ja pitämään ohjelman taso tarpeeksi korkeatasoisena, Kaijansinkko muistuttaa.
Kalleimmat 45 euron liput ovat viihdekonserttiin, jossa solistien lisäksi esiintyy Finnair Pilots’ Big Band. Se on iso kokoonpano ja siksi kallis, mikä korottaa hintaa.
– Halusimme hallituksen kanssa tällä kertaa jotain vähän uutta ja erilaista Big Bändin muodossa ja luonnollisesti tämä nostaa kustannuksia.
Syitä nousseille lipunhinnoille Emmi Kaijansinkko näkee monia:
– Ei pelkästään rahoituksen arvaamattomuus ja valtion tuen väheneminen, vaan yleinen taloudellinen tilanne ja yleisön muuttuneet käytänteet ostaa liput aiempaa myöhemmin näkyvät konkreettisesti juuri meille pienille toimijoille. Se pakottaa meitä nostamaan lippujen hintaa, mutta olemme porrastaneet net konserttikohtaisesti.
Avajaiskonserttiin kirkossa liput maksavat 40 euroa, Kahvikantaattiin ja nuorten viulistien konserttiin 35 euroa. Laululavan oopperakonsertti ja lastenkonsertti ovat ilmaiset, ja särälounaskonserteissakin musiikki on ilmaista.
– Lipun hintoihin saa viiden euron alennuksen, kun ostaa liput maaliskuun aikana, Toni Sahamies vinkkaa.
Kahvikantaatti tarjoaa
kahvia yleisöllekin
Lemin musiikkijuhlien valmistelut ovat Emmi Kaijansinkon mukaan sujuneet hyvin aikataulussa. Valmiita ei vielä olla, vaan nyt julkistetun ohjelmiston esiintyjätiedot täydentyvät kevään mittaan.
– Kahvikantaattikin varmistui vasta, kun kävi ilmi, että pääsemme Tapiolaan, jonka toinen varaus peruuntui. Toinen näytös kantaatille varmistui kun tila vaihtui kirkosta Tapiolaan ja alkuperäinen idea yleisön kahvittelusta konsertin aikana varmistui. hän kertoo.
Liput tulevat myyntiin lähipäivinä Ticketmasterissa ja Lemin kirjastossa.