Siirry suoraan sisältöön

Rahaa juhlia varten, maalia lavan seinään

Lemin musiikkiyhdistyksen väellä piti viime viikolla kiirettä. Torstai-iltana yhdistyksen puheenjohtajalla oli kunnia ottaa vastaan 10.000 euron musiikkijuhla-avustus Etelä-Karjalan kulttuurirahastolta.

Puheenjohtaja Eeva Arvelan (vas.) kanssa maljan nostivat hallituksen varajäsen Juha Junnionen, Lemin kunnanvaluuston ja -hallituksen jäsen Kati Buuri, yhdistyksen varapuheenjohtaja ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Eija Sinkko,yhdistyksen hallituksen jäsen Pirjo Nykänen ja Lemin kunnanjohtaja Jussi Stoor.

Puheenjohtaja Eeva Arvelan (vas.) kanssa maljan nostivat hallituksen varajäsen Juha Junnionen, Lemin kunnanvaluuston ja -hallituksen jäsen Kati Buuri, yhdistyksen varapuheenjohtaja ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Eija Sinkko,yhdistyksen hallituksen jäsen Pirjo Nykänen ja Lemin kunnanjohtaja Jussi Stoor.

Lemin nuorisoseura puolestaan sai 5.000 euroa äänentoistolaitteiden hankintaan ja valaistuksen parantamiseen Tapiolassa. Ja jos listaan vielä lisätään Mikko Haikon 6.000 euron apuraha valokuvanäyttelyn tekemiseen, Lemin osuus vajaan puolen miljoonan euron kokonaispotista oli ihan kohtuullinen.

Perjantai-iltana musiikkiyhdistyksen talkooväki – apujoukkoja saatiin muistakin yhdistyksistä – suuntasi Muukonkankaalle jatkamaan laululavan maalausta.

Yksi maalareista oli Pentti Kauppi, joka tässä vetää sammalenvihreää maalia lavan toisen tornin seinään.

Yksi ahkerista maalareista oli Pentti Kauppi, joka tässä vetää sammalenvihreää maalia lavan toisen tornin seinään.

Lavan rakentanut Jukka Rossi (oik,) oli myös talkoissa mukana, samoin Matti Tapanainen.

Lavan rakentanut Jukka Rossi (oik,) oli myös talkoissa mukana, samoin Matti Tapanainen.

Lava valmistuu kahdessa osassa: vasemmalla ala-osa, oikealla yläosa.

Lava valmistuu kahdessa osassa: vasemmalla ala-osa, oikealla yläosa.

Maalattavaa pintaa on siinä määrin, että perjantaisetkaan talkoot eivät riittäneet – eikä ihan maalikaan. Siksi on tarkoitus kokoontua Muukonkankaalle, Muukonkankaantie 130, vielä ensi perjantaina kello 16. Mukaan voi tulla myöhästyneenäkin, sillä pari, kolme tuntia töissä ollaan. Talkoomuonitusta on luvassa.

Yhteiskyytejä Tapuliaukiolta tai muista kokoontumispaikoista kannattaa sovitella ja seurata tiedotusta Lemin musiikkijuhlien Facebook-sivuilla.

Juttua päivitetty 23.5. kello 11.25. Korjattu nuorisoseura toisen apurahan saajaksi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *