Siirry suoraan sisältöön

Lemin Sotaveteraaneille 50-vuotisjuhla

Lemin Sotaveteraanit -yhdistys viettää ensi sunnuntaina 24. maaliskuuta 50-vuotisjuhlaansa kirkossa ja Tapiolassa.

Päivän ohjelmaan kuuluu muun muassa seppeleen lasku sankarivainajien muistomerkillä.

Päivän ohjelmaan kuuluu muun muassa seppeleen lasku sankarivainajien muistomerkillä.

Juhla alkaa messulla Lemin kirkossa kello 10. Saarnan juhlassa pitää rovasti Samuli Kurkaa, ja musiikkia esittävät Rakuunasoittokunta musiikkimajuri Riku Huhtasalon johdolla sekä Lemin Laulumiehet Jonna Imeläisen johtamana.

Messun jälkeen on vuorossa seppeleen lasku sankarihaudoille. Seppelpartion muodostavat sotaveteraaniyhdistyksen perustajajäsenen Eemil Junnosen jälkeläiset neljässä polvessa: sotaveteraani Tauno Junnonen, yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja Juha Junnonen, kapteeni Niko Junnonen ja Niilo Junnonen.

Ennen päiväjuhlaa seurantalo Tapiolassa on tarjolla perinteinen kenttälounas. Päiväjuhla aljaa kello 13. Juhlan tervehdyssanat lausuu sotaveteraani Unto Hakuli. Juha Junnonen kertoo yhdistyksen historiikista.

Juhlapuheen pitää kenraali evp. Antti Lankinen. Dosentti Tapio Saarelainen esitelmöi tarkka-ampuja Simo Häyhästä.

Musiikista huolehtivat Rakuunasoittokunta, Lemin Laulumiehet sekä Enni Sinkko kanteleineen. Anja Taipaleelta ja Liisa Junnoselta kuullaan runoesitys. Päätössanat lausuu sotaveteraanipiirin puheenjohtaja Erkki Pulli.

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *