Teksti ja kuvat Sirkka-Liisa Vaalivirta
Isoja rekkoja oli Savitaipaleen torille mahtunut, oli mekkoa ja lakua, oli leivonnaisia ja silmälasitkin sai kirkkaiksi ja kengät kiiltäviksi, jäätelökioski oli auki, samoin pitsapaikka, eikä oikein mitään muuta puuttunutkaan kuin ostajia ja muuta yleisöä!
Harmitti hiukan, kun Lappeenrannan Kuoromiehet Seppo Äikään johdolla ja haitarisäestyksellä olivat tulleet suurella joukolla kesäkautta avaamaan. Musiikki oli todella hyvää, ja mieslaulu upeaa.
Huumori on porukalla herkässä, sillä juontaja kehui heillä oleva Quinesin ennätyskin hallussa. Ovat joskus konsertoineet niin, ettei ollut yhtään kuulijaa! Toki tässä nyt muutama penkeilläkin istui, ja kojujen edessä oli lisää mieslaulun ystäviä, mutta ilmeisesti talvikankeus vaivasi vielä järjestäjiä, kun ilman suurempia kiitoksia kuoro päästettiin lähtemään.
Ensi lauantaina Einolassa esiintyvät Saimaan Harpistit kello 12, Ristiinalainen Käräjämäen Puutarhakin tuo tarpeen mukaan taimirullakkonsa torille, ainakin keskiviikkona, ellei aivan kaatosade yllätä.