Siirry suoraan sisältöön

Musiikkijuhlille iso tunnustus

Lemin musiikkiyhdistys on saanut 7.500 euron tunnustuspalkinnon Karjalaisen kulttuurin edistämissäätiöltä.

Yhdistyksen hallituksen jäsen Eija Sinkko kävi noutamassa palkinnon Joensuusta.

Yhdistyksen hallituksen jäsen Eija Sinkko kävi noutamassa palkinnon Joensuusta.

Palkinto luovutettiin lauantaina säätiön 65-vuotisjuhlassa.
”Lemin musiikkiyhdistys on kehittänyt kunnianhimoisesti musiikkifestivaalitoimintaa jo yli 30 vuotta. Pitkälti talkoovoimin toteutettu Lemin musiikkijuhlat on loistava osoitus paikallisesta yhteistyöstä ja yhteisöllisyydestä”, palkinnon perusteluissa todetaan.

Tunnustuspalkinnon saivat myös Joensuun oopperayhdistys (7.500 euroa) ja valotaiteilija Kari Kola (5.000 euroa).

Palkinnoista ja apurahoista enemmän säätiön omilla sivuilla.

Lemin musiikkiyhdistyksen hallitus ei omi palkintoa omakseen:
– Hallitus muistaa ja kiittää juhlien perustajia, vuosia mukana olleita yhdistysaktiiveja sekä ahkeria talkoolaisia, joita ilman musiikkijuhlia ei pystyttäisi järjestämään. Kiitos kuuluu myös uskolliselle
musiikkijuhlayleisölle, juhlinen toiminnanjohtaja Sanna Gango sanoo.

Nyt saatu tunnustuspalkinto käytetään kokonaisuudessaan tulevien vuosien musiikkijuhlien järjestelyihin, hän kertoo.

Ensi kesänä Lemin musiikkijuhlia vietetään 30.7.-2.8.

Juttuun lisätty kolme viimeistä kappaletta kello 16.

 

 

1 kommentti artikkeliin “Musiikkijuhlille iso tunnustus”

  1. Erkki Lintunen

    Hienoa! Onnitteluni Lemin Musiikkijuhlille ja niiden järjestäjille! Mukavia muistoja juhlien alkuvuosilta, jolloin Veli-Pekka ja Riitta Järvinen yhdessä Maari Kirvessalon kanssa panivat tuulemaan. Yhtenäkin kesänä soittajia oli tapahtumassa noin 60. Viihtyivät toistensa kanssa soitellen. Joukossa tunnettujakin nimiä. Erityisesti muistan saksalaisen viulistin Jenny Abelin ja brasilialaisen pianistin Roberto Sidonin. Voi niitä aikoja…Koetetaan kömpiä paikalle kesällä! t. Erkki Lintunen

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *