Siirry suoraan sisältöön

Seurakunta kysyy Lemin kirkon remontista

Lemin kirkon sisäremonttia varten nimetty työryhmä on julkaissut seurakunnan sivuilla kyselyn seurakuntalaisten toiveista remontin suhteen, muun muassa siitä, voitaisiinko kirkkoon sijoittaa seurakuntatalolla perinteisesti olleet toiminnot.

Seurakuntaisia Lemin kirkossa kirkkoherra Lea Karhisen virkaanastujisissa syyskuussa 2014.

Lomakkeella on neljä kysymystä:

– Lemin kirkossa vietetään jumalanpalveluksia, kirkollisia toimituksia, hartaustilaisuuksia ja konsertteja. Sopiiko mielestäsi kirkkoon muita toimintoja?

– Voiko kirkon sisätiloja muuttaa siten että kirkossa voisi järjestää muutakin seurakunnan toimintaa kuin jumalanpalveluksia?

– Tarvitaanko Lemillä seurakuntataloa, jos viikottaiset toiminnot kuten kerhot, tapaamiset ja muut tilaisuudet voisi järjestää kirkossa?

– Onko sinulla toiveita tai ideoita Lemin kirkon sisäremonttiin?

Vastaamaan pyydetään Kyllä tai Ei. Lisäksi vastausta voi perustella vapaamuotoisesti.

Lomakkeen johdannossa todetaan, että lomakkeen täyttämällä pääsee vaikuttamaan sisäremontin toteutukseen.Neuvoja pyydetään seurakuntalaisilta koko seurakunnan alueella ilman kuntarajoja.

Työryhmään kuuluva seurakunnan talouspäällikkö Juha Vuorela tarkentaa Lemin Kirjavalle, etä samoin kuin seurakunnat ovat avoimet kaikille kaikkialta, myös kirkkoon kuulumattomille, on myös kysely avoinna kaikille.

Kyselyyn vastataan nimettömänä, eikä vastaajalta myöskään kysytä, onko hän Lemin kirkkopiiristä, muualta Taipaleen seurakunnasta tai kuuluuko hän kirkkoon.

Kysely löytyy seurakunnan verkkosivuilta. ja siihen pääsee tästä linkistä. Kysely on avoinna marraskuun 16. päivään saakka.

2 kommenttia artikkeliin “Seurakunta kysyy Lemin kirkon remontista”

  1. Anne Solehmainen

    Minun mielestäni kirkkoon ei sovi muita toimintoja, kun nyt jo siellä olevat. Kirkko on pyhä paikka.
    Kirkon sisätiloja ei tule muuttaa.
    Lemillä ehdottomasti tarvitaan myös seurakuntatalo!!!
    Kirkon sisätilat tulee remontin aikana säilyttää mahdollisimman nykyisellään.

  2. Tapio Kilpiä

    Tässä remontin valmistelun alkuvaiheessa mielipiteiden ja huomioiden saaminen laajasti kirjalliseen muotoon on arvokasta.

    Kysely tosiaan löytyy netistä ja vastaaminen netin kautta on suositeltavaa. Kelle se ei kuitenkaan ole mahdollista, on olemassa myös paperinen täysin vastaava kysely. Paperikysely on jaossa Lemin kirkossa ja seurakuntatoimistolla/kerhosalissa ja se tulee palauttaa seurakuntatoimistoille tai sen postilaatikkoon viimeistään 12.11.

    – Lemin pappi Tapio

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *