Siirry suoraan sisältöön

Arvi Lind oli lemiläistenkin hyvä tuttu

Sunnuntaina kuollut kansan rakastama uutismies Arvi Lind (1940–2026) oli myös lemiläisten hyvä tuttu. Lemi ja Savitaipale olivat myös tutut Lauritsalassa syntyneelle Lindille.

Arvi Lind oli Aapo Pekarin vieraana Lemin kotiseutuyhdistyksen elokuvaillassa vuonna 2013.

Arvi Lind tutustui jo nuorena urheilijapoikana Lemiin kisareissuillaan urheilukentälle. 1990-luvulla hän otti osaa Lemin murteen seminaariin ja puheenvuorossaan nosti esiin kenttäkuulutuksen erikoisen astevaihtelun: ”Pois ratalta, rada auki!”

Vuonna 2013 Aapo Pekari kutsui Arvi Lindin Lemin kotiseutuyhdistyksen elokuvailtapäivään. Iltapäivässä esitettiin kolme Lindiin liittyvää filmiä: Lauritsalan Yhteiskoulun lakkiaiset vuonna 1961, Postipankin turismia markkinoiva elokuva Lomamatkalla vuodelta 1963, TV-uutisten historiaa esittelevä filmi sekä Peter von Baghin kommentti Arvi Lindistä.

Arvi Lind ja Felix Forsman soutivat Kuopiosata Lappeenrantaan Rafaela Pihan ohjaamassa ”Lomamatkalla” elokuvassa vuodelta 1963.

Isovanhemmat

Savitaipaleelta

Arvi Lindin isän puoleiset isovanhemmat olivat Savitaipaleelta. Hänen isoisänsä August Lind toimi poliisina ja asui perheensä kanssa Paassalossa. Kansalaissodan aikana hän pysytteli puolueettomana, mutta ilmeisesti aiheettoman ilmiannon seurauksena valkoiset ampuivat Lindin Kuolimon jäälle.

Kyläläiset hautasivat August Lindin Mehtiönsaareen routaiseen maahan matalaan hautaan, mistä paikalta 1950-luvulla löytyi enää yksi suurehko luu. Se haudattiin Lindin puolison hautaan Savitaipaleen hautausmaalle.

Arvi Lind kirjoitti isoisänsä kohtalosta 2000-luvulla Yhteissanomiin, ja hän kävi myös yhdessä Helsingin ja Suomen poliisijohdon edustajien kanssa laskemassa kukat isovanhempiensa haudalle,

Avainsanat:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *